Żółtaczka

Żółtaczka, są objawem, który może wzbudzać niepokój. Stan ten charakteryzuje się żółtym zabarwieniem białek oczu, co zazwyczaj jest wynikiem nagromadzenia bilirubiny w organizmie. Bilirubina to żółty pigment, który powstaje w wyniku rozkładu czerwonych krwinek. Zazwyczaj jest przetwarzana przez wątrobę i wydalana z organizmu. Kiedy jednak proces ten zostaje zakłócony, bilirubina gromadzi się, prowadząc do żółknięcia skóry i białek oczu. To nagromadzenie może być spowodowane przez szereg stanów, w tym choroby wątroby, zablokowanie dróg żółciowych lub hemolizę - przyspieszony rozpad czerwonych krwinek, który może występować w przypadku choroby, jaką jest nocna napadowa hemoglobinuria (PNH).

Objawy towarzyszące żółtaczce:

• Zmęczenie: Poczucie ciągłego zmęczenia może towarzyszyć żółtaczce, wynikając z podstawowego problemu z wątrobą lub nadmiernego rozpadu czerwonych krwinek.
  • Ból brzucha: Szczególnie w prawym górnym kwadrancie, gdzie znajduje się wątroba.
  • Zmiana koloru moczu i stolca: Mocz może stać się ciemny, a stolec jasny z powodu zaburzeń w przetwarzaniu bilirubiny.
  • Swędzenie skóry: Nadmiar bilirubiny może powodować podrażnienie skóry i swędzenie.

Diagnostyka żółtaczki:

• Badanie krwi: Pozwala zmierzyć poziomy bilirubiny oraz ocenić funkcjonowanie wątroby i obecność hemolizy.
  • USG jamy brzusznej: Może być przeprowadzone, aby ocenić strukturę wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.
  • Testy specyficzne dla PNH: Takie jak test przepływowy, który może wykryć obecność komórek krwi podatnych na hemolizę, charakterystycznych dla PNH.
  • Biopsja wątroby: W niektórych przypadkach może być konieczna, aby dokładnie ocenić stan wątroby.

Leczenie żółtaczki:

Leczenie zależy od przyczyny żółtaczki:

• Leczenie stanu podstawowego: Jeśli objawy są spowodowane problemem z wątrobą, leczenie będzie skierowane na tę przyczynę. W przypadku PNH, leczenie może obejmować leki, które zmniejszają hemolizę.
  • Zmiany w diecie i stylu życia: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy żółtaczka jest spowodowana przez stan wątroby, zmiany w diecie mogą pomóc w zarządzaniu symptomami.
  • Procedury chirurgiczne: Jeśli żółtaczka jest wynikiem zablokowania dróg żółciowych, może być konieczna interwencja chirurgiczna, aby usunąć blokadę.

Jeśli zauważysz, że białka twoich oczu stały się żółte, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Tylko odpowiednia diagnostyka może określić przyczynę tego stanu i wskazać odpowiednie leczenie.