Współpracujący zespół lekarzy /

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryszko

prof-dr-hab-n-med-tomasz-hryszko

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryszko

Specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii klinicznej

Wykształcenie

• Tytuł lekarza uzyskał na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku (1998).
  • Dr n. med. 2001, dr hab. n. med. 2012, prof. n. med. 2020.
Doświadczenie zawodowe

• Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał podczas licznych staży i wyjazdów zagranicznych, m.in. tych odbywanych w II Zakładzie Fizjologii w Hamamatsu University School of Medicine, University Medical Center w Rotterdamie czy w Harvard Medical School.
  • Przez dekadę pracował w I Klinice Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
  • Od 2018 roku jest kierownikiem II Kliniki Nefrologii z Oddziałem Leczenia Nadciśnienia i Pododdziałem Dializoterapii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Główne zainteresowania zawodowe oraz naukowe

• Zaburzenia metaboliczne w chorobach nerek
  • Dostęp naczyniowy w dializoterapii
  • Zaburzenia układu krzepnięcia i fibrynolizy w chorobach nerek

Prof. Tomasz Hryszko był stypendystą Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych młodych naukowców, a także stypendystą Ministerstwa Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Techniki rządu Japonii. Autor ponad 120 publikacji, które pojawiły się w renomowanych czasopismach naukowych. Prezes Oddziału Północnowschodniego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego (2018), jest również jednym z ekspertów KRASP (Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich). Pełni również funkcję Prodziekana Wydziału Lekarskiego UMB oraz Pełnomocnika Rektora do Spraw Umiędzynarodowienia UMB.