Współpracujący zespół lekarzy /

Prof. dr hab. n. med. Michał Nowicki

Michal-Nowicki-MP-2

Prof. dr hab. n. med. Michał Nowicki

Specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii i transplantologii klinicznej

Wykształcenie

• Dyplom lekarza uzyskał na Wydziale Lekarskim w Katowicach Śląskiej Akademii Medycznej (1988).
  • Dr n. med. 1992, dr hab. n. med. 1997, profesor n. med. 2002
Doświadczenie zawodowe

• W latach 1988-2000 pracował w Klinice Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Śląskiej Akademii Medycznej (obecnego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego).
  • Był pracownikiem naukowym na Wydziale Nefrologii Uniwersytetu Ruperto Carola w Heidelbergu w Niemczech w latach 1992-1994.
  • Kierownik Kliniki Nefrologii i Dializoterapii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (2000-2007).
  • Od 2003 roku kieruje Kliniką Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Główne zainteresowania zawodowe oraz naukowe

• Patofizjologia i zaburzenia metaboliczne w niewydolności nerek i pierwotnym nadciśnieniu tętniczym.
  • Niedokrwistość nerkopochodna, zaburzenia mineralne i kostne w chorobach nerek.
  • Rehabilitacja fizyczna u chorych dializowanych, wpływ zanieczyszczenie powietrza i zmian klimatycznych na zdrowie.
  • Rzadkie i ultrarzadkie choroby przebiegające z zajęciem nerek.

Prof. dr hab. n. med. Michał Nowicki na przestrzeni swojej kariery naukowej i zawodowej napisał ponad 250 artykułów opublikowanych w recenzowanych czasopismach oraz ponad 80 rozdziałów w podręcznikach akademickich. Kierował redakcją wytycznych i stanowisk grup roboczych towarzystw naukowych i paneli ekspertów w zakresie zaburzeń metabolicznych w chorobach nerek oraz diagnostyki i leczenia chorób ultrarzadkich.
Założyciel grupy ekspertów Polish Fabry Disease Collaborative Group opracowującej i publikującej zalecenia w zakresie diagnostyki i leczenia tej choroby. Aktywnie propaguje zdrowy tryb życia: jest weganinem, zapalonym cyklistą oraz amatorem biegania długodystansowego.