Baza wiedzy / Objawy /

Zwiększona potliwość (hiperhydroza)

Przyczyny

Przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości mogą być bardzo różne. Najczęściej jest to po prostu indywidualna cecha, ale wzmożona potliwość może być także jednym z objawów poważnej choroby. Mogą to być osobnicze skłonności, kiedy zbyt duża potliwość pojawia się w sytuacjach stresowych lub ma związek z intensywnymi emocjami. Wtórna nadpotliwość związana jest z niektórymi schorzeniami. Chorobowe przyczyny pocenia się obejmują m.in.: choroby endokrynologiczne, choroby neurologiczne czy hematologiczne.

Nadmierna potliwość – przyczyny

• Hiperhydroza pierwotna, w której wzmożona potliwość najczęściej dotyczy pach, dłoni i stóp, przyczyny upatruje się w czynnikach genetycznych, środowiskowych i emocjonalnych;
  • Choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała, infekcją, ale też chorób układowych;
  • Nadczynność tarczycy;
  • Cukrzyca;
  • Chłoniak Hodgkina;
  • Guz chromochłonny nadnerczy, czyli nowotwór, którego symptomy wiążą się z nadmiernym, napadowym uwalnianiem katecholamin (noradrenaliny i adrenaliny). Typowe są nagłe zwyżki ciśnienia tętniczego, nadmierne pocenie się (skóra jest wilgotna i blada), kołatanie serca i uczucie niepokoju;
  • Akromegalia, czyli choroba związana z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu;
  • Schorzenia neurologiczne (np. choroba Parkinsona), uszkodzenia nerwów obwodowych lub rdzenia kręgowego, w których wzmożona potliwość może występować tylko w określonej okolicy (np. jedynie na jednej połowie ciała);
  • Przewlekła niewydolność serca, w której wzmożonej potliwości może towarzyszyć bladość i ochłodzenie kończyn;
  • Menopauza lub ciąża;
  • Otyłość;
  • Efekty niepożądane stosowanych leków;
  • Ziarnistość czerwona nosa, czyli nadmierne pocenie jedynie w obrębie nosa, które występuje głównie u dzieci;
  • Nadmierne pocenie smakowe, związane ze spożywaniem mocno przyprawionych potraw.

Jakie badania zrobić przy nadmiernej potliwości?

Jeśli nadmierna potliwość pojawia się jedynie w sytuacjach dużego stresu, lęku lub w przypadku nadpotliwości pierwotnej nie jest wymagana pilna wizyta lekarska. Jeśli jednak zauważalne jest pocenie się uogólnione, a dodatkowo zaobserwowane są inne niepokojące objawy np. spadek masy ciała, wzmożoną męczliwość i osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, nawracające stany gorączkowe, kołatania serca, drżenie rąk, duszność i inne, konieczna jest wizyta u lekarza. Na podstawie wywiadu i badania fizykalnego, lekarz może zalecić wykonanie badań dodatkowych lub skierować na konsultacje z lekarzami innych specjalności (np. dermatologiem, endokrynologiem, neurologiem czy kardiologiem). Podstawowe badania laboratoryjne, które mogą okazać się potrzebne do wykluczenia wtórnych przyczyn nadpotliwości obejmują: morfologię krwi z rozmazem, OB, TSH, glikemię, parametry nerkowe i wątrobowe. w razie potrzeby, pogłębienie diagnostyki może obejmować także wykonanie badań obrazowych.