Przyczyny zawału serca

Najczęściej jest skutkiem pęknięcia blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca. Gdy blaszka pęka, tworzy się wokół niej skrzeplina, która zamyka naczynie wieńcowe i całkowicie blokuje napływ krwi do mięśnia sercowego.

Rzadziej zawał może być konsekwencją niedokrwienia mięśnia sercowego w następstwie dysproporcji między zaopatrzeniem a zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen, wywołanej m.in. arytmią (zaburzenia rytmu serca), nadciśnieniem tętniczym, hipotensją (zmniejszonym ciśnieniem tętniczym), niedokrwistością, skurczem tętnicy wieńcowej, rozwarstwieniem ściany tętnicy wieńcowej.

Zdarza się, że do zawału serca dochodzi, choć blaszka miażdżycowa nie pęka, ale rosnąc przez długi czas, doprowadza do dużego zwężenia naczynia.

Im dłużej tętnica jest zamknięta, tym większy obszar mięśnia sercowego umiera, dlatego im wcześniej rozpocznie się leczenie mające na celu otwarcie tętnicy wieńcowej, tym większa szansa na uratowanie mięśnia sercowego. Zwykle po 3–6 godzinach umiera cały obszar mięśnia sercowego i wówczas zmiany te są nieodwracalne, mimo zastosowania nowoczesnych metod leczenia.

Objawy zawału

Głównym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej:

• zwykle bardzo silny, piekący, dławiący, gniotący lub ściskający, rzadziej ostry, kłujący,
  • typowo zlokalizowany za mostkiem, odczuwany na większym obszarze
  • na ogół trwa powyżej 20 min i narasta
  • u 10–20% chorych promieniuje do żuchwy, lewego barku lub lewego ramienia (i dalej zwykle wzdłuż nerwu łokciowego do nadgarstka i palców ręki) albo do górnej części brzucha nadbrzusza, rzadko do pleców (wtedy do okolicy międzyłopatkowej)
  • natężenie bólu nie zależy od fazy oddychania ani od pozycji ciała
  • nie zmniejsza się po przyjęciu nitrogliceryny podjęzykowo (u osób, które mają nitroglicerynę przepisaną przez lekarza)
  • u osób w starszym wieku (zwłaszcza u kobiet) lub chorych na cukrzycę ból może być mniej charakterystyczny albo nie występuje wcale.

Ponadto mogą wystąpić: duszność, osłabienie, zawroty głowy, omdlenie, kołatanie serca, ból w górnej części brzucha na środku lub po prawej stronie, z towarzyszącymi nudnościami, a nawet wymiotami, niepokój lub lęk. Mogą wystąpić także niecharakterystyczne objawy, takie jak stan podgorączkowy , bladość, poty i przyspieszenie rytmu serca i tętna, a rzadziej zwolnienie rytmu serca.

Pierwsza pomoc

Jeśli ból w klatce piersiowej utrzymuje się ponad 5 minut i nie ustępuje po odpoczynku lub przyjęciu pod język nitrogliceryny (dotyczy pacjentów, którym lekarz uprzednio zapisał ten lek), należy niezwłocznie zadzwonić pod numer telefonu ratunkowego.

Im wcześniej rozpocznie się leczenie zawału, tym więcej mięśnia sercowego można uratować. Najlepsze rokowanie dotyczy pacjentów, u których leczenie rozpoczęto w ciągu pierwszej godziny od wystąpienia objawów. Jest to tzw. złota godzina. Niestety, wiele osób opóźnia wdrożenie odpowiedniego leczenia takimi niepotrzebnymi czynnościami, jak leczenie się na własną rękę, dzwonienie do rodziny, znajomych czy lekarza rodzinnego. Jedynym bezpiecznym środkiem transportu osoby z podejrzeniem zawału serca jest karetka pogotowia, ponieważ już podczas drogi do szpitala można rozpocząć leczenie.

Jak często występuje zawał serca?

Częstość występowania ostrych zespołów wieńcowych w Polsce szacuje się na ponad 100 000 przypadków rocznie. Zapadalność na OZW wynosiła w Polsce w 2018 r. 2997 na milion.