Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!
Na niedotlenienie i niedokrwienie szczególnie wrażliwy jest ośrodkowy układ nerwowy. Już kilka minut, podczas których nie dochodzi do przepływu krwi oraz tlenu, prowadzi do nieodwracalnych zmian w komórkach mózgu. Gdy krążenie krwi zostaje zaburzone np. za sprawą zakrzepu czy zatoru tętnicy, dochodzi do niedokrwienia mózgu. Jego objawy mogą przemijać, jak ma to miejsce w przypadku epizodów niedokrwiennych mózgu (TIA) lub mieć charakter trwały, jak choćby w przypadku udaru niedokrwiennego lub krwotocznego.
Wśród przyczyn niedokrwienia centralnego układu nerwowego należy wskazać:
W zależności od miejsca niedokrwienia oraz jego przyczyn, objawy niedokrwienia mózgu mogą różnić się między sobą. Zazwyczaj pojawiają się problemy z mową – osoba dotknięta niedokrwieniem mózgu ma trudność z wyraźnym i jasnym wypowiadaniem się, może również przekręcać słowa. Dochodzą do tego: zaburzenia czucia, problemy z utrzymaniem równowagi i chodem, trudności w wykonywaniu precyzyjnych ruchów, niedowład mięśni i kończyn jednej strony ciała, trudności w połykaniu. W niektórych przypadkach dochodzi do pojawienia się podwójnego widzenia, a nawet do utraty przytomności.
W przypadku podejrzenia wystąpienia niedokrwienia centralnego układu nerwowego bardzo istotne jest ustalenie, co konkretnie do niego doprowadziło. W związku z tym wykonuje się diagnostykę różnicową, obejmującą m.in. badania biochemiczne, badania obrazowe (np. tomografia komputerowa, USG tętnic szyjnych) oraz szereg innych badań, zależnie od podejrzeń. W każdym przypadku przeprowadzany jest wywiad lekarski, który pozwala zweryfikować obciążenia rodzinne i indywidualne, np. te wynikające z chorób przewlekłych.
Ustalenie przyczyny niedokrwienia jest niezbędne, by zaordynować odpowiednie leczenie. U części pacjentów po udarze niedokrwiennym podaje się dożylnie lek, który ma za zadanie rozpuścić skrzep lub wykonuje mechaniczną trombektomię, czyli usuwa skrzep bezpośrednio z tętnicy. U pacjentów po niedokrwieniu mózgu może zostać również wdrożone leczenie przeciwzakrzepowe.
Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca i zaburzenia gospodarki lipidowej, otyłość, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu – to tylko kilka czynników, które zwiększają ryzyko niedokrwienia mózgu. Wiele z nich jest ściśle powiązanych z prowadzonym stylem życia.
Z pewnością warto podejmować regularną aktywność fizyczną, która zgodnie z zaleceniami WHO powinna trwać co najmniej 150 minut tygodniowo (w przypadku umiarkowanej intensywności wysiłku).
Istotne będzie także utrzymywanie prawidłowej masy ciała i stosowanie diety ograniczającej przetworzoną żywność, sól, cukier oraz utwardzone tłuszcze trans i tłuszcze nasycone. Dobrym rozwiązaniem jest budowanie menu na kształt diety śródziemnomorskiej lub diety DASH, które są dobrze przebadanymi modelami żywienia, sprawdzającymi się w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych (zwłaszcza chorób układu krążenia). Rezygnacja z palenia papierosów oraz alkoholu również będzie korzystna dla zdrowia - nie istnieje taka dawka alkoholu, która jest uznawana za bezpieczną.
Do tego istotnym elementem profilaktyki niedokrwienia mózgu jest regularne wykonywanie podstawowych badań oraz przestrzeganie zaleceń lekarskich (u osób z różnego typu schorzeniami), które obejmuje zarówno przyjmowanie przepisywanych leków, jak i regularne zgłaszanie się na zalecone wizyty kontrolne.
Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!
Fundacja nie pobiera opłat za usługę.
Zapoznaj się z zakładką
"Najczęściej zadawane pytania"