Makroglobulinemia Waldenströma

MW, chłoniak limfoplazmocytowy

zazwyczaj u osób powyżej 65 roku życia, choć może wystąpić u młodszych

nie dotyczy

osłabienie, zwiększona męczliwość, nawracające krwotoki z nosa oraz dziąseł, plamica, skaza krwotoczna, pogorszenie wzroku (spowodowane zmianami w dnie oka), bóle i zawroty głowy, objawy ogólne w postaci gorączki, nocnych potów oraz utraty masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, hepatomegalia, splenomegalia, polineuropatia obwodowa, nawracające zakażenia.

Makroglobulinemia Waldenströma

Makroglobulinemia Waldenströma to chłoniak limfoplazmocytowy. Do czynników przyczyniających się do wystąpienia choroby zaliczamy: predyspozycje rodzinne, wirusowe zapalenie wątroby typu C, ekspozycję na światło jonizujące. Nie jest jednak znane konkretne podłoże tej rzadkiej choroby. U sporego odsetka chorych (nawet 90%) występuje mutacja L265P w genie MYD88.

Makroglobulinemia Waldenströma częściej występuje u mężczyzn, a zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Szacowana zapadalność w Europie wynosi w przybliżeniu 7:1000000 mężczyzn i 4:1000000 kobiet.

Objawy występujące u chorych dzielą się na te wynikające z nacieczenia przez komórki chłoniaka (objawy ogólne, hepatomegalia, splenomegalia, powiększenie węzłów chłonnych) lub obecności białka monoklonalnego (zespół nadlepkości, neuropatia, amyloidoza).

Do rozpoznania makroglobulinemii Waldenströma konieczne jest wykonanie elektroforezy i immunofiksacji surowicy krwi, a także trepanobiopsji szpiku kostnego. Często wykonywane są także badania dodatkowe, takie jak m.in. morfologia krwi z rozmazem białych krwinek, badanie dna oka czy aktywności enzymów wątrobowych.

Postępowanie terapeutyczne zależy od stanu pacjenta. U części chorujących, zwłaszcza tych bezobjawowo, zalecana jest regularna obserwacja i kontrola. Przebieg kliniczny makroglobulinemii Waldenströma jest zwykle wieloletni i powolny, choć w części przypadków mamy do czynienia z gwałtownym przebiegiem choroby, z czym wiążą się gorsze rokowania.

Masz objawy makroglobulinemii Waldenströma?