Co to jest ICD-10?

ICD to Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych. Jest systemem, do którego zgodnie z określonymi kryteriami rozpoznania, przypisywane są jednostki chorobowe. System oparty jest o kody – grupy chorób i konkretne schorzenia mają swoje własne oznaczenia literowo-numeryczne, np. E10.1 (cukrzyca insulinozależna z kwasicą ketonową).

Klasyfikacja podlega aktualizacjom, a więc gdy mowa o ICD-10, chodzi o dziesiątą wersję tej publikacji. Kody ICD-10 uwzględniają również przejściowe sytuacje kliniczne związane z główną chorobą lub jej przebiegiem (np. E10.9 – cukrzyca insulinozależna bez powikłań).

O czym mówi kod ICD-10 i po co się go wykorzystuje?

W wielu krajach system ICD-10 wykorzystywany jest na potrzeby refundacji. Taki międzynarodowy system ułatwia klasyfikowanie i opisywanie chorób zgodnie z przyjętym i ujednoliconym standardem. Służy to nie tylko praktykującym lekarzom, ale również środowisku naukowemu.

Kod literowy ICD-10 mówi o tym, do jakiej grupy schorzeń zalicza się daną chorobę czy zaburzenie. Przykładowo literą G oznacza się choroby układu nerwowego, a literą Q wady rozwojowe wrodzone, zniekształcenia i aberracje chromosomowe. ICD-10 zawiera również kody do celów specjalnych, które uwzględniają nowe choroby o niepewnej etiologii czy czynniki bakteryjne oporne na antybiotyki.

Kody ICD-10 są powszechnie dostępne i również osoby niezwiązane z ochroną zdrowia mogą skorzystać z takiej publikacji lub posłużyć się popularnymi w internecie wyszukiwarkami kodów ICD-10.

ICD a DSM – jaka jest różnica?

Innym popularnym systemem klasyfikacji chorób jest DSM. W DSM-5, czyli obowiązującej wersji publikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, klasyfikowane są wyłącznie zaburzenia psychiczne. Przez to jest ona zdecydowanie mniej obszerna w porównaniu do klasyfikacji ICD-10. Oznaczenia DSM-5 wykorzystywane są w dużej mierze w praktyce psychiatrów i specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Tym samym niektóre z chorób można opatrzyć zarówno kodem DSM-5, jak i również ICD-10.

dolegliwosci icon

Od ponad pół roku towarzyszą Ci
niepokojące dolegliwości,
do tej pory niewyjaśnione?

podejrzewacie icon

Ty lub Twój lekarz
podejrzewacie
chorobę rzadką?

szukasz icon

Szukasz właściwego
specjalisty lub ośrodka?Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!

Fundacja nie pobiera opłat!

Zgłoś przypadek
cta-widget-icon
Poszukujesz diagnozy?

Wypełnij kwestionariusz

internetowy, a my

postaramy się pomóc!

Masz więcej pytań?

Zapoznaj się z zakładką
"Najczęściej zadawane pytania"

Zakładka FAQ