Dializa nerek – co to jest?

Dializa jest terapią stosowaną w przypadku niewydolności narządu miąższowego, którym są nerki. Dializa nerek to metoda oczyszczania krwi z produktów przemiany materii, nadmiernych ilości wody i wszelakich substancji zbędnych czy wręcz niepożądanych dla organizmu. U zdrowych osób procesy filtracyjne wykonują nerki. W przypadku pacjentów ze schyłkową niewydolnością tych narządów nie jest to jednak możliwe, więc funkcje nerek przejmuje specjalistyczny sprzęt.

Dializa – rodzaje

By mówić o tym, na czym polega dializa i jak wygląda dializa, trzeba najpierw wyróżnić jej rodzaje.

Dializa nerek zasadniczo dzieli się na dwie formy: hemodializę i dializę otrzewnową.

Dializa otrzewnowa a hemodializa

Dializa otrzewnowa bywa określana oczyszczaniem wewnątrzustrojowym, natomiast hemodializa oczyszczaniem zewnątrzustrojowym. W przypadku obu tych typów celem terapii jest przejęcie funkcji nerek przez specjalistyczne urządzenia czy środki (tymczasowo lub na stałe).

Dializa krwi – na czym polega i jak wygląda?

Hemodializa polega na tym, że przez specjalne urządzenie (dializator) wielokrotnie przepuszczana jest krew chorego. Nazywany często sztuczną nerką dializator złożony jest z bardzo wielu rurek, a wokół nich przepływa płyn dializacyjny i to dzięki niemu możliwa jest hemodializa. Co to za płyn? Jest to hipertoniczny roztwór glukozy z dodatkiem jonów pierwiastków zaliczanych do elektrolitów. Na drodze dyfuzji, dochodzi do przechodzenia zbędnych i szkodliwych substancji z krwi chorego do płynu dializacyjnego.

Co to jest dializa otrzewnowa?

W przypadku dializy otrzewnowej do procesu oczyszczania krwi i usuwania z niej nadmiaru wody wykorzystywana jest jama brzuszna pacjenta, a konkretniej wyściełająca ją otrzewna. Otrzewna jest błoną przepuszczalną dla wody i szeregu różnych substancji, więc działa jak filtr, przez który płyny i te substancje mogą przemieszczać się w obu kierunkach.

Płyn dializacyjny wprowadza się do jamy otrzewnej przy pomocy cewnika. Skład chemiczny tego płynu również jest dobrany w taki sposób, by przenikały do niego zbędne produkty przemiany materii i wszystkie substancje, które powinny zostać wydalone, a jednocześnie do krwi przechodziły jony konieczne do wyrównania równowagi wodno-elektrolitowej.

Cewnik zostaje umieszczony w jamie otrzewnej metodą chirurgiczna lub laparoskopową na kilka tygodni przed rozpoczęciem dializy nerek. Jak wygląda sam proces dializoterapii? W odróżnieniu od hemodializy może być on wykonywany w domu chorego. Pacjent lub osoba zajmująca się nim, wcześniej zostaje przeszkolona w zakresie techniki wykonywania dializy. Szczególnie ważna jest sterylność, a jej utrzymaniu sprzyja wykonywanie dializy otrzewnowej w pokoju/pomieszczeniu wyłącznie przeznaczonym do tego celu.

Są dwie metody dializy otrzewnowej: ręczna i automatyczna.

Dializa nerek – ile trwa?

Dla wielu osób, które pierwszy raz spotykają się z tematem dializy, może być zaskakujące to, ile trwa dializa (konkretniej hemodializa). Zazwyczaj pacjenci muszą trzy razy w tygodniu zgłaszać się do specjalnej stacji, w której wykonywana jest dializa krwi.

Trwa to około 4-5 godzin, co oznacza, że konieczność dializowania znacząco wpływa na tryb życia i codzienne funkcjonowanie pacjenta. Jednak kiedy dializa nerki jest jedyną opcją terapii, zbudowanie codzienności wokół wizyt w stacji dializacyjnych jest niezbędne dla przeżycia.

Dializa otrzewnowa daje pacjentom zdecydowanie większą swobodę. Brak potrzeby zgłaszania się do konkretnego ośrodka i spędzania tam wielu godzin na dializowaniu przekłada się na możliwość podejmowania pracy zawodowej, podróżowania i prowadzenia aktywnego trybu życia.

Ręczna metoda dializy otrzewnowej wymaga od pacjenta wymiany płynu dializacyjnego kilkukrotnie w ciągu doby. Sam proces tej wymiany trwa poniżej godziny (około 40 minut).

W przypadku metody automatycznej dializa krwi jest wykonywana podczas snu i kontrolowana przez aparat. Rola pacjenta ogranicza się do podłączenia do tego urządzenia wieczorem i odłączenia rano (po około 8-10 godzinach). Aparat jest przenośny, dzięki czemu konieczność wykonywania dializy nie ogranicza pacjenta w wyjazdach.

Kiedy wykonuje się dializę?

Dializę wykonuje się wtedy, gdy jest zaburzone funkcjonowanie nerek i nie mogą one odgrywać swojej podstawowej roli, jaką jest filtracja krwi. Wskazaniem do terapii nerkozastępczej jest niewydolność nerek. Schyłkowe stadium tejże niewydolności jest podstawowym wskazaniem do stosowania u pacjentów dializy otrzewnowej.Terapia z wykorzystaniem dializy otrzewnowej może również zostać zastosowana u chorych z zaawansowaną niewydolnością serca.

Dializa - rokowania

Rokowania osób poddawanych dializom są zależne od wielu czynników, m.in. ogólnego stanu zdrowia pacjentów czy jego sumienności w stosowaniu się do zaleceń dietetycznych. Warto mieć na uwadze, że dializy jako terapia przewlekłej choroby nerek tak naprawdę są zabiegami ratującymi życie, które jednocześnie pozwalają je przedłużyć nawet o kilkanaście lat.

dolegliwosci icon

Od ponad pół roku towarzyszą Ci
niepokojące dolegliwości,
do tej pory niewyjaśnione?

podejrzewacie icon

Ty lub Twój lekarz
podejrzewacie
chorobę rzadką?

szukasz icon

Szukasz właściwego
specjalisty lub ośrodka?



Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!

Fundacja nie pobiera opłat!

Zgłoś przypadek
cta-widget-icon
Poszukujesz diagnozy?

Wypełnij kwestionariusz

internetowy, a my

postaramy się pomóc!

Masz więcej pytań?

Zapoznaj się z zakładką
"Najczęściej zadawane pytania"

Zakładka FAQ