Baza wiedzy / Artykuły /

Choroby rzadkie w Polsce

Pacjenci z chorobami rzadkimi w Polsce

Ogólne statystyki stosowane na całym świecie wskazują, że około 6-8% osób w danej populacji boryka się z chorobą rzadką. Biorąc pod uwagę liczebność naszego kraju, daje to nawet 3 miliony chorych potrzebujących specjalistycznej opieki.

Plan dla Chorób Rzadkich

Dotychczas nie istniał żaden konkretny program, który w swoich założeniach byłby skierowany specjalnie do pacjentów z chorobami rzadkimi. Ma się to zmieniać za sprawą narodowego planu dla chorób rzadkich, który został przyjęty w 2021 roku. Jego struktura uwzględnia stworzenie klasyfikacji i rejestru chorób rzadkich, upowszechnienie testów przesiewowych oraz badań genetycznych, tworzenie systemu ośrodków referencyjnych, zwiększanie dostępności do specjalistycznej opieki zdrowotnej, udzielanie pomocy socjalnej dla rodzin pacjentów z chorobami rzadkimi, a także działania edukacyjne, które mają zwiększać świadomość w zakresie istnienia chorób rzadkich.

Obecnie zostały opracowane rekomendacje dotyczące diagnostyki genetycznej chorób dziedzicznych, z uwzględnieniem chorób rzadkich oraz wprowadzono badanie przesiewowe noworodków w kierunku SMA (rdzeniowego zaniku mięśniowego). Prace związane z wdrożeniem Planu wciąż się toczą i prawdopodobnie nie rozpocznie się on wcześniej niż przed końcem 2024 roku.

Fundacja Saventic – edukacja i pomoc dla pacjentów

W Polsce istnieje kilkanaście fundacji, które działają na rzecz pomocy osobom z chorobami rzadkimi. Integrują one rodziców i samych chorych, którzy zmagają się z tymi samymi problemami zdrowotnymi. Są dla chorych i ich bliskich cennym wsparciem, źródłem informacji, a także pomagają w walce o ich prawa.

Fundacja Saventic powstała po to, by nie tylko edukować społeczeństwo w zakresie chorób rzadkich, ale przede wszystkim upraszczać ścieżkę diagnostyczną wszystkich osób, które podejrzewają u siebie występowanie choroby rzadkiej. Objawy chorób rzadkich pochodzą z wielu układów, a to utrudnia ich rozpoznawanie i powoduje, że poszukiwania trafnej diagnozy mogą trwać nawet wiele lat.

Specjaliści Fundacji, przy wsparciu narzędzi tworzonych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, dążą do tego, by zmieniać oblicze diagnostyki chorób rzadkich. Zarówno dostęp do materiałów edukacyjnych, jak i bezpośrednia pomoc dla pacjentów, są w pełni bezpłatne.

dolegliwosci icon

Od ponad pół roku towarzyszą Ci
niepokojące dolegliwości,
do tej pory niewyjaśnione?

podejrzewacie icon

Ty lub Twój lekarz
podejrzewacie
chorobę rzadką?

szukasz icon

Szukasz właściwego
specjalisty lub ośrodka?



Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!

Fundacja nie pobiera opłat!

Zgłoś przypadek
cta-widget-icon
Poszukujesz diagnozy?

Wypełnij kwestionariusz

internetowy, a my

postaramy się pomóc!

Masz więcej pytań?

Zapoznaj się z zakładką
"Najczęściej zadawane pytania"

Zakładka FAQ