Baza wiedzy / Artykuły /

Choroby rzadkie a poradnia dermatologiczna

Choroba Dariera

w jej przebiegu pojawiają się zmiany na skórze, błonach śluzowych oraz paznokciach. Ciemne grudki mogą łączyć się ze sobą i tworzyć większe ogniska, lokalizujące się zwykle na tułowiu, twarzy oraz w zgięciach i fałdach skórnych. U osób z chorobą Dariera pojawia się czasem także świąd skóry o niewielkim nasileniu.

Choroba Hailey'a i Hailey'a

U chorych w okolicy fałdów skórnych pojawiają się zmiany w formie pęcherzyków oraz nadżerek. Obserwowane są również sączące wykwity, strupy i szczeliny, a same rany łatwo ulegają nadkażeniom. Ma charakter nawrotowy.

Chłoniak skórny T-komórkowy

Znany również jako CTCL, zaliczany do bardzo trudnych w diagnozie chłoniaków nieziarniczych. w jego przebiegu pojawiają się zmiany na skórze w formie wykwitów, blaszek, którym często towarzyszy świąd. Choroba postępując może przyjąć postać guzów. Większość przypadków CTCL stanowi ziarniniak grzybiasty.

Pęcherzyca zwykła

Charakteryzuje się występowaniem pęcherzy na naskórku oraz w obrębie błon śluzowych (np. jamy ustnej). Przyczyną ich powstawania są występujące u chorego autoprzeciwciała atakujące własne komórki naskórka. Charakterystycznym symptomem jest tzw. objaw Nikolskiego – pod wpływem pocierania palcem dochodzi do spełzania naskórka.

Rybia łuska

Nadmierne rogowacenie tkanek powoduje powstawanie charakterystycznych skórnych łusek. Uciążliwość dolegliwości jest mocno związana z typem choroby. Rybia łuska objawia się po urodzeniu i w okresie niemowlęcym. Wymaga leczenia objawowego, które polega m.in. na odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Zespół Sweeta

Nazywany także ostrą neutrofilową dermatozą gorączkową. Jest chorobą skóry, której towarzyszy zwiększenie liczby białych krwinek. Wystąpienie zmian skórnych może poprzedzać gorączka i objawy przypominające grypę. Zmiany skórne w zespole Sweeta są obrzękowe, silnie zarumienione, a grudkowate wykwity bywają tkliwe w dotyku.

Pacjenci z objawami dermatologicznymi innych chorób rzadkich

Nie zawsze objawy skórne będą świadczyły o tym, że mamy do czynienia z chorobą dermatologiczną. Tak jest w przypadku młodzieńczego tocznia rumieniowatego układowego, który jest chorobą reumatologiczną. U osób nim dotkniętych pojawiają się objawy skórne, m.in. zmiany pęcherzowe, grudkowe/naczyniowe, nadwrażliwość na światło UV i to one mogą skłonić go do poszukiwania pomocy w takim miejscu. Charakterystyczne ciemnoczerwone zmiany skórne pojawiają się także w chorobie Fabry’ego, która należy do schorzeń lizosomalnych spichrzeniowych i wymaga leczenia enzymatycznego.