Jakie są przyczyny?

Różne typy kardiomiopatii charakteryzują się różnymi przyczynami ich rozwoju i obrazem klinicznym.

Objawy

Niezależnie od pierwotnej przyczyny choroby i typu kardiomiopatii, objawy są do siebie bardzo zbliżone. Jest to: ból w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, kołatanie serca, osłabienie, powtarzające się omdlenia.

Leczenie

Leczenie jest ściśle związane z typem rozpoznanej kardiomiopatii. w terapii stosowane są farmaceutyki - w tym leki łagodzące objawy choroby oraz wpływające na krzepliwość krwi lub podejmowana jest interwencja chirurgiczna. w skrajnych przypadkach dokonuje się przeszczepienia serca.

Typy kardiomiopatii:

Istnieje bardzo szczegółowa klasyfikacja kardiomiopatii stworzona przez American Heart Association. Na pierwszym poziomie dzieli ona typy schorzenia ze względu na występowanie pierwotne lub wtórne, następnie wyróżnia szereg czynników i chorób, które są przyczyną danej kardiomiopatii.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Charakteryzuje się zmniejszeniem grubości ścian serca w obrębie jego komór. Obserwuje się zmiany w budowie komórek mięśnia poprzecznie prążkowanego – następuje przerost jąder komórkowych (kardiomiocytów) bez powiększenia komórek. W konsekwencji zaburzona jest czynność skurczowa serca, a z czasem dochodzi do rozwoju obukomorowej niewydolności serca. Kardiomiopatia rozstrzeniowa często jest powikłaniem wirusowego zapalenia mięśnia sercowego.

Kardiomiopatia przerostowa

Choroba uwarunkowana genetycznie, za jej rozwój odpowiedzialna jest wada w kodzie genetycznym pacjenta. W ok. 30% przypadków tego typu kardiomiopatii dokładna przyczyna jej rozwoju pozostaje nieznana, a choroba może przebiegać w sposób bezobjawowy. Choroba charakteryzuje się przerostem lewej komory serca. Występowanie kardiomiopatii przerostowej często związane jest ze zwiększonym ryzykiem nagłego zgonu sercowego przed 40 rokiem życia.

Kardiomiopatia restrykcyjna

Choroba jest uwarunkowana genetycznie. Występujące zmiany chorobowe utrudniają rozciąganie się włókien mięśnia sercowego i jego fizjologiczną pracę. Oznacza to trudności w napełnieniu serca krwią. To najrzadziej występujący typ kardiomiopatii.

Kardiomiopatia stresowa

Inaczej nazywana Kardiomiopatią Złamanego Serca lub Zespołem Takotsubo, może przypominać ostry zespół wieńcowy. Kardiomiopatia stresowa to zespół objawów spowodowany przejściowym zaburzeniem czynności skurczowej lewej komory serca przy braku istotnych zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych. Wywoływany jest intensywnym stresem emocjonalnym lub fizycznym.

Arytmogenna kardiomiopatia (prawej komory)

Rzadko występująca kardiomiopatia o podłożu genetycznym. Ten typ schorzenia znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia arytmii komorowych, charakteryzuje się rozstrzeniem prawej komory serca oraz zwyrodnieniem typu tłuszczowego tego narządu.