Choroby rzadkie w Polsce - Fundacja Saventic
Baza wiedzy / Artykuły /

Choroby rzadkie w Polsce

Choroby rzadkie w Polsce

Miliony osób na całym świecie borykają się z chorobami rzadkimi, których wykryto już ponad 7 tysięcy rodzajów. Świadomość istnienia tych schorzeń w społeczeństwie jest wciąż niewielka, pomimo tego, że skala problemu wcale nie jest tak mała, jak – na podstawie ich nazwy - może się to wydawać. Co wiadomo na temat chorych w Polsce – ile ich jest, jak wygląda opieka nad chorymi i jakie są możliwości diagnostyczne?

Pacjenci z chorobami rzadkimi w Polsce

Ogólne statystyki stosowane na całym świecie wskazują, że około 6-8% osób w danej populacji boryka się z chorobą rzadką. Biorąc pod uwagę liczebność naszego kraju, daje to nawet 3 miliony chorych potrzebujących specjalistycznej opieki.

Plan dla Chorób Rzadkich

Dotychczas nie istniał żaden konkretny program, który w swoich założeniach byłby skierowany specjalnie do pacjentów z chorobami rzadkimi. Ma się to zmieniać za sprawą narodowego planu dla chorób rzadkich, który został przyjęty w 2021 roku. Jego struktura uwzględnia stworzenie klasyfikacji i rejestru chorób rzadkich, upowszechnienie testów przesiewowych oraz badań genetycznych, tworzenie systemu ośrodków referencyjnych, zwiększanie dostępności do specjalistycznej opieki zdrowotnej, udzielanie pomocy socjalnej dla rodzin pacjentów z chorobami rzadkimi, a także działania edukacyjne, które mają zwiększać świadomość w zakresie istnienia chorób rzadkich.

Obecnie zostały opracowane rekomendacje dotyczące diagnostyki genetycznej chorób dziedzicznych, z uwzględnieniem chorób rzadkich oraz wprowadzono badanie przesiewowe noworodków w kierunku SMA (rdzeniowego zaniku mięśniowego). Prace związane z wdrożeniem Planu wciąż się toczą i prawdopodobnie nie rozpocznie się on wcześniej niż przed końcem 2024 roku.

Fundacja Saventic – edukacja i pomoc dla pacjentów

W Polsce istnieje kilkanaście fundacji, które działają na rzecz pomocy osobom z chorobami rzadkimi. Integrują one rodziców i samych chorych, którzy zmagają się z tymi samymi problemami zdrowotnymi. Są dla chorych i ich bliskich cennym wsparciem, źródłem informacji, a także pomagają w walce o ich prawa.

Fundacja Saventic powstała po to, by nie tylko edukować społeczeństwo w zakresie chorób rzadkich, ale przede wszystkim upraszczać ścieżkę diagnostyczną wszystkich osób, które podejrzewają u siebie występowanie choroby rzadkiej. Objawy chorób rzadkich pochodzą z wielu układów, a to utrudnia ich rozpoznawanie i powoduje, że poszukiwania trafnej diagnozy mogą trwać nawet wiele lat.

Specjaliści Fundacji, przy wsparciu narzędzi tworzonych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, dążą do tego, by zmieniać oblicze diagnostyki chorób rzadkich. Zarówno dostęp do materiałów edukacyjnych, jak i bezpośrednia pomoc dla pacjentów, są w pełni bezpłatne.

Od ponad pół roku towarzyszą Ci niepokojące
              dolegliwości, do tej pory niewyjaśnione?
Od ponad pół roku towarzyszą Ci
niepokojące dolegliwości,
do tej pory niewyjaśnione?
Ty lub Twój lekarz podejrzewacie chorobę rzadką?
Ty lub Twój lekarz
podejrzewacie
chorobę rzadką?
Szukasz właściwego specjalisty lub ośrodka?
Szukasz właściwego
specjalisty lub ośrodka?

Wypełnij kwestionariusz
internetowy, a my
postaramy się pomóc!
Fundacja nie pobiera opłat za usługę.

To pole jest obowiązkowe
To pole jest obowiązkowe
   Ta zgoda jest wymagana
Poszukujesz diagnozy
Poszukujesz diagnozy?

Wypełnij kwestionariusz

internetowy, a my

postaramy się pomóc!

Masz więcej pytań?

Zapoznaj się z zakładką
"Najczęściej zadawane pytania"

Zakładka FAQ